Știri politică

Sorin Grindeanu, declarații privind moțiunea de cenzură: „Nu vom accepta niciodată să fim scoşi ţapi ispăşitori de nişte amatori care nu au construit nimic”

14 Jul, 21:30 • Amarie Giorgiana
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, 14 iulie, la dezbaterea moțiunii de cenzură, că nu vor accepta niciodată să fim scoși țapi ispășitori de niște amatori care nu au construit nimic de-a lungul vieții.
Sorin Grindeanu, declarații privind moțiunea de cenzură: Nu vom accepta niciodată să fim scoşi ţapi ispăşitori de nişte amatori care nu au construit nimic

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, astăzi, că primul pachet de măsuri fiscale a pus povara pe românii cu venituri mici și că fuga după recuperarea deficitului bugetar nu trebuie să transforme România într-un stat fanariot.

Potrivit lui Sorin Grindeanu, statul trebuie să-și facă mai întâi curățenie în propria curte. În același timp, președintele interimar al PSD a spus că creșterea TVA nu era necesară dacă se impunea o alternativă rațională, fiind vorba despre impozitul progresiv.

”AUR nu vrea să pice Guvernul. Pentru că ştiu foarte bine că nu au nicio alternativă şi nici un plan coerent pentru România. Vor doar să marcheze electoral acest moment, vânzând cinic iluzii românilor. Aşa cum au făcut-o mereu! Acesta este adevărul de la care pornim! Azi, România nu are nevoie de lozinci sau scenete estivale ieftine, ci de consistenţă şi luciditate!”, a declarat Sorin Grindeanu, în plenul comun al Parlamentului.

Citește și: Președintele României, Nicușor Dan: „Trebuie să avem o lege care să condamne manifestări antisemite, dar trebuie să fie clară”

Acesta a menționat că este ferm convins de faptul că românii, în marea lor majoritate, înțeleg momentul greu prin care țara noastră trece în prezent, fiind îngrijorați de ceea ce se întâmplă.

”De aceea, ei vor soluţii clare, asumate cu mult curaj, soluţii care să corecteze nedreptăţile existente, nu să le adâncească!”, a subliniat preşedintele interimar al PSD.

Grindeanu a mai spus că ”PSD nu va fi niciodată parte dintr-un scenariu iresponsabil, dar, pentru a restabili încrederea românilor în instituţiile statului, trebuie cu toţii să înţelegem că instituţiile democratice nu sunt jucării”.

”Da, angajarea răspunderii Guvernului este procedură legală şi constituţională. Dar trebuie să rămână excepţia, nu regula! Parlamentul nu este anexa Guvernului. Ca preşedinte al Camerei Deputaţilor, cred că toate deciziile majore trebuie discutate în Coaliţie, dar şi în Parlament, transparent, în faţa oamenilor”, a menționat acesta.

Mai mult, Sorin Grindeanu a precizat că ”PSD şi-a asumat pe deplin responsabilitatea guvernării”.

”Aşa am făcut în pandemie, când mulţi dintre cei care astăzi se dau mari experţi au aruncat bugetul ţării în aer, fără ca banii să se regăsească în investiţii sau în buzunarele oamenilor. Nici atunci, şi nici acum, PSD nu a căutat vinovaţi. Am început să reparăm şi să restabilim un echilibru care a vizat creşterea nivelului de trai al românilor simpli! Da, am protejat şi am crescut puterea de cumpărare a populaţiei. Da, am făcut dreptate pensionarilor. Da, am dat drumul la investiţii şi am început să unim ţara prin autostrăzi şi drumuri rapide astfel încât nicio regiune să nu mai rămână în urmă din lipsa infrastructurii. Da, am început să construim spitale după 30 de ani. Şi, mai ales, DA, am susţinut mediul de afaceri românesc”, a declarat el, notează Pro TV.

”Nu vom accepta niciodată să fim scoşi ţapi ispăşitori de nişte amatori care nu au construit nimic în viaţa lor. Nici atunci, şi nici acum, noi, PSD, nu ne-am asumat şi nu ne vom asuma să girăm transformarea unei crize bugetare într-o criză economică profundă. Nu putem repeta greşelile guvernării din 2010-2011, când austeritatea a distrus economia şi a aruncat milioane de români în sărăcie!”, a subliniat liderul social-democrat. Sorin Grindeanu a mai spus: PSD nu poate înghiţi pe nemestecate această reţetă. Primul pachet de măsuri a pus povara exclusiv pe românii cu venituri mici. Fuga după recuperarea deficitului nu trebuie să transforme România într-un stat fanariot. Statul trebuie să-şi facă mai întâi curăţenie în propria ogradă, în propriile sisteme publice şi nu invers”, a mai adăugat Grindeanu.

Citește și: George Simion, la dezbaterea moţiunii de cenzură: „Voi faceţi apel la austeritate când aveţi cinci vicepremieri. O să reţineţi acest număr. L-a reţinut şi doamna Turcan”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță rutieră
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță ...
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, folosit de armata ucraineană
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, ...
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru spectrul radio să ajungă la Bruxelles
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru ...
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai bine plătite domenii
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai ...
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb până la sfârșitul anului
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb ...
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele destinații
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele ...
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența artificială
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența ...
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai are mult de muncă”
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai ...
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele importante
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele ...
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă