- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Proiectul celui mai mare mall din Capitala, oprit pana la realizarea unui nou PUZ

15 Sep, 11:50 • cristina.mihai
Proiectul complexului imobiliar Parklake Plaza, care va cuprinde cel mai mare mall din Capitala, va fi oprit pana la realizarea unui nou PUZ (plan urbanistic zonal), ca urmare a unei contestari in instanta a hotararii prin care Primaria Sectorului 3 a aprobat PUD-ul (plan urbanistic de detaliu) terenului pe care se va construi proiectul.
Proiectul celui mai mare mall din Capitala, oprit pana la realizarea unui nou PUZ

„PUD-ul s-a aprobat pe baza unui PUZ expirat, orice plan urbanistic zonal expira potrivit prevederilor legii 350 dupa 5 ani, cand se pot schimba parametrii fizici ai terenului”, a spus, pentru DailyBusiness.ro, Ion Tincu, prefectul Capitalei, cel care a contestat in instanta hotararea primariei de sector. Tincu a adaugat ca dupa refacerea PUZ-ului, ceea ce va determina o refacere si a celorlalte avize, proiectul va putea continua.

Desi actiunea in instanta a Prefectului priveste hotararile emise de catre Primaria Sectorului 3, Caelum Development considera ca ii lezeaza interesele ca investitor si dezvoltator al ParkLake Plaza, inclusiv prin simpla intarziere a derularii proiectului. „Ne este extrem de greu sa intelegem de ce nici actualul Prefect nici cel anterior nu au contestat mai devreme aspectele care sunt reclamate acum daca se sustine ca actiunea in instanta este una obiectiva, initiata cu buna credinta”, au spus reprezentantii Caelum.

„Nu am contestat dorinta de a construi pe acel teren, ci am atras atentia asupra unei ilegalitati”, a mai spus Tincu.

In momentul contestarii, Caelum Development si Sonae Siera, dezvoltatorii complexului aveau toate avizele premergatoare autorizatiei de constructie.

„Nu am fost informatii de aceasta contestare, am aflat din presa. Vom purta discutii cu primaria si cu chiriasii”, a spus Monica Alexandru, director de marketing, vanzari si inchirieri al Caelum.

Caelum Development a investit pana in prezent aproape 100 milioane euro in Bucuresti exclusiv pentru cumpararea terenului pe care urmeaza a fi edificat ParkLake Plaza si pentru demararea diferitelor faze de dezvoltare ale proiectului cu termen de executie in anul 2011, „in conditiile in care PUZ-ul si PUD-ul zonei erau perfect valabile”, au spus reprezentantii Caelum Development, care considera de aceea ca orice incercari de a schimba parametrii urbanistici ai terenului si ai zonei sunt de natura a-i aduce prejudicii financiare considerabile.

Parklake Plaza reprezinta o investitie totala de 600 mil. euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie de clarificări
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie ...
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea!
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că ...
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ridicate de finanțare
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ...
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, investiții și fonduri europene
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, ...
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației în zona euro
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației ...
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
PNL nu susţine Guvernul Tomac
PNL nu susţine Guvernul Tomac
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică și menținerea direcției prooccidentale”
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică ...
Iranul atacă baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania după lovituri ale SUA asupra unor obiective militare din Teheran
Iranul atacă baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania după lovituri ale SUA asupra unor obiective ...