- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

China a suspendat interdicția de export către SUA a galiului, germaniului și antimoniului

09 Nov, 14:52 • Daniela Oancea
China face un nou pas spre detensionarea relațiilor cu Statele Unite, suspendând până în noiembrie 2026 interdicția de export pentru trei metale rare – galiu, germaniu și antimoniu –, esențiale pentru industriile de înaltă tehnologie, potrivit unui anunț al Ministerului Comerțului de la Beijing, informează Agerpres.
China a suspendat interdicția de export către SUA a galiului, germaniului și antimoniului

China vine cu această decizie la scurt timp după întâlnirea dintre președintele chinez Xi Jinping și omologul său american Donald Trump, desfășurată pe 30 octombrie, în Coreea de Sud, un summit care a marcat detensionarea vizibilă a relațiilor bilaterale, după luni de tensiuni care au influențat economia globală.

Restricțiile impuse în decembrie 2024 vizau bunuri „cu dublă utilizare”, care puteau fi folosite atât în aplicații civile, cât și militare

Citește și: UE și China caută soluții. Lipsa cipurilor fabricate de Nexperia ar putea bloca întreaga industrie auto europeană

„În principiu, exportul către Statele Unite de produse cu dublă utilizare pe bază de galiu, germaniu, antimoniu și materiale superdure nu va fi permis”, stipula interdicția din decembrie 2024, acum suspendată.

Disputa privind exportul acestor metale a fost unul dintre punctele sensibile în competiția pentru supremația tehnologică dintre Beijing și Washington, întrucât galiul, germaniul și antimoniul sunt vitale pentru industriile de vârf ale economiei moderne, deși nu fac parte din categoria „pământuril rare”.

Galiul, prezent în circuite integrate, LED-uri și panouri fotovoltaice, este considerat o materie primă critică de către Uniunea Europeană. Germaniul, pe de altă parte, este esențial pentru fibrele optice și tehnologia infraroșie.

China este un important producător global al acestor metale rare

Ministerul Comerțului, într-o scurtă declarație de duminică, a anunțat, de asemenea, relaxarea restricțiilor privind exporturile de produse cu dublă utilizare legate de grafit.

China anunțase deja miercuri că va prelungi pentru încă un an suspendarea unora dintre tarifele impuse produselor americane în timpul războiului comercial, menținându-le la 10%, ca gest de conciliere.

Republica chineză anunțase, de asemenea, că va „înceta aplicarea de tarife suplimentare” impuse din martie asupra soiei și a unei serii de alte produse agricole americane, măsuri care au afectat grav medii favorabile lui Donald Trump.

Interdicția de export, introdusă în decembrie 2024, fusese răspunsul Beijingului la extinderea de către Washington a controalelor asupra exporturilor de cipuri avansate și echipamente de producție.

Măsurile americane vizau limitarea accesului Chinei la tehnologiile utilizate în fabricarea semiconductorilor, în inteligența artificială și în sectorul apărării.

Ca reacție, China a restricționat exporturile de minerale critice – inclusiv galiu, germaniu și grafit – esențiale pentru producția de cipuri și vehicule electrice.

Beijingul a suspendat și alte restricții introduse la 9 octombrie, care vizau exporturile de pământuri rare și materiale pentru baterii pe bază de litiu

Decizia urmează întâlnirii dintre președintele american Donald Trump și președintele chinez Xi Jinping, desfășurată la Busan, în Coreea de Sud, unde cele două părți au convenit un armistițiu comercial de un an. În baza acordului, Beijingul s-a angajat să relaxeze restricțiile la export, iar Washingtonul să reducă anumite tarife vamale.

De ce contează

Galiul și germaniul sunt materii prime strategice

utilizate în fabricarea semiconductorilor, fibrelor optice, panourilor solare și sistemelor de apărare. China domină producția acestor materiale, asigurând aproximativ 98% din oferta globală de galiu primar, potrivit Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale (CSIS).

Interdicția impusă anterior obligase companiile americane să caute furnizori alternativi în Europa și Asia de Sud-Est.

Summitul de la Busan dintre Trump și Xi a marcat o relaxare timidă a tensiunilor de durată dintre cele două puteri în materie de comerț, tehnologie și geopolitică.
Summitul de la Busan dintre Trump și Xi a marcat o relaxare timidă a tensiunilor de durată dintre cele două puteri în materie de comerț, tehnologie și geopolitică.

În cadrul acordului, Statele Unite s-au angajat să reducă așa-numitul tarif „legat de fentanil” și să diminueze tarifele de bază aplicate anumitor importuri chineze. În schimb, Beijingul a acceptat să relaxeze restricțiile la export pentru galiu, germaniu și alte minerale strategice.

Citește și: Pete Hegseth, secretarul american al Apărării, îi încurajează pe liderii din Asia de Sud-Est să aibă o atitudine fermă față de China

Decizia Chinei de a ridica temporar interdicțiile la exportul unor metale esențiale pentru industria tehnologică globală nu este doar o veste bună pentru companiile americane, ci și un semn că relațiile dintre cele două mari puteri economice încep să se dezghețe.

Galiul, germaniul și antimoniul sunt ingrediente-cheie în fabricarea cipurilor, a panourilor solare și a fibrelor optice, adică exact tehnologiile care definesc economia viitorului.

O detensionare pe această linie ar putea reduce presiunile asupra lanțurilor de aprovizionare și ar aduce un răgaz unei piețe globale tot mai fragile.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...