Sprijin de suprafață. Subvențiile rușinoase pentru fermierii afectați de pesta oilor
Fermierii români au suferit pierderi severe din cauza pestei oilor, iar guvernul a anunțat despăgubiri, însă sumele oferite sunt considerabil mici, stârnind indignarea acestora. Nu acoperă pierderile suferite de crescători, care și-au văzut animalele murind din cauza bolii în fața neputinței autorităților.