Forțele israeliene au avansat spre periferia satului Kfarchouba din districtul Hasbaya, fiind echipate cu mitraliere medii și grele. NNA a mai raportat că o dronă israeliană a lansat o grenadă paralizantă asupra unei ținte din apropierea orașului Kfar Tebnit, fără a oferi detalii suplimentare privind eventuale victime sau pagube.
Separat, agenția libaneză a transmis că incidentele au loc într-un context de tensiuni persistente în sudul Libanului, în pofida noilor angajamente diplomatice asumate la Washington.
Pe plan diplomatic, ministrul egiptean de externe, Badr Abdelatty, a discutat vineri, prin telefon, cu premierul libanez Nawaf Salam despre evoluțiile recente din regiune, potrivit unui comunicat al Ministerului de Externe de la Cairo.
Oficialul egiptean a subliniat necesitatea unor retrageri graduale ale Israelului din teritoriile ocupate și consolidarea rolului Forțelor armate libaneze în controlul întregului teritoriu național.
De asemenea, acesta a cerut implementarea integrală a Rezoluției 1701 a Consiliului de Securitate al ONU, subliniind importanța respectării acesteia „în mod deplin și neselectiv”, precum și consolidarea suveranității statului libanez asupra armamentului și securității interne.
Ministrul egiptean a reafirmat sprijinul guvernului de la Cairo pentru guvernul de la Beirut în eforturile de restabilire a autorității statului pe întreg teritoriul Libanului și de întărire a stabilității interne.
În plan diplomatic, secretarul de stat american Marco Rubio a anunțat vineri că Israelul și Libanul au semnat la Washington un acord-cadru negociat de Statele Unite, care vizează crearea unei „păci și securități durabile” și reafirmă necesitatea respectării armistițiului fragil dintre cele două părți din Orientul Mijlociu, informează Radio România.