Liderul Hezbollah a făcut declarațiile sâmbătă, în contextul în care armata israeliană a confirmat efectuarea unui atac aerian în sudul Libanului, primul după anunțarea acordului.
Într-un comunicat citat de AFP, Naim Qassem a susținut că acordul-cadru „este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate”, acuzând guvernul libanez că legitimează astfel ocuparea unei părți a teritoriului național.
Liderul Hezbollah a afirmat că documentul semnat la Washington nu are valoare și a susținut că singurul cadru care ar trebui aplicat este memorandumul de înțelegere semnat la 17 iunie de Statele Unite și Iran, care prevede încetarea ostilităților în Liban.
Acordul-cadru dintre Israel, Liban și Statele Unite a fost semnat vineri la Washington, după mai multe zile de negocieri, însă conținutul acestuia nu a fost făcut public. Secretarul de stat american, Marco Rubio, a declarat că documentul urmărește să creeze cadrul pentru o pace și o securitate durabile între cele două state.
La scurt timp după anunțarea acordului, premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că armata israeliană își va menține prezența în sudul Libanului până când Hezbollah va fi dezarmat.
Tensiunile au continuat însă și după semnarea documentului. Armata israeliană a anunțat sâmbătă că a efectuat un atac aerian în regiunea Nabatieh din sudul Libanului, precizând că operațiunea a vizat persoane suspectate că reprezentau o amenințare pentru militarii israelieni.
O purtătoare de cuvânt a armatei israeliene a declarat pentru AFP că lovitura a fost îndreptată împotriva unor „presupuși teroriști care reprezentau o amenințare pentru soldații israelieni”, adăugând că rezultatele operațiunii sunt încă în curs de evaluare.
Atacul este primul confirmat de armata israeliană după semnarea acordului-cadru dintre Israel și Liban și intervine în contextul în care Hezbollah continuă să respingă atât perspectiva dezarmării, cât și prevederile noului cadru de negocieri mediat de Statele Unite.