- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Protest la Palatul Victoria! Angajații de la Guvern sunt nemulțumiți de reducerea sporurilor

27 Jun, 14:03 • Bugiu ⁠Ana Maria
Angajații de la Guvern au protestat în fața Palatului Victoria. Cea mai mare nemulțumire a acestora este reducerea sporurilor.
Protest la Palatul Victoria! Angajații de la Guvern sunt nemulțumiți de reducerea sporurilor

Angajații Guvernului sunt nemulțumiți de reducerea sporurilor și au protestat în fața Palatului Victoria, vineri, 27 iunie 2025. Protestul a durat 40 de minute și a avut loc cu câteva ore înainte de ședința de Guvern, în cadrul căreia trebuia să fie adoptată Ordonanța de Urgență care le taie din sporuri.

Te-ar mai putea interesa și: Studenții protestează iar! „Nu din burse faceţi averi! Dacă vreţi educaţie, plătiţi pentru ea!”

Protest la Palatul Victoria! Angajații de la Guvern sunt nemulțumiți de reducerea sporurilor

Ședința de Guvern unde ar fi trebuit să fie adoptată Ordonanța de Urgență care le taie din sporuri ar avea loc la orele 14:00. Sindicaliștii sunt foarte revoltați de ce ar putea presupune noul proiect și de reducerea sporurilor prevăzută în cadrul acestuia.

„Aceste măsuri reprezintă, în fapt, o tăiere mascată a veniturilor și o minimizare a riscurilor reale la care sunt expuși angajați din toate domeniile bugetare – de la personal medical până la funcționari, care lucrează în medii toxice, insalubre sau solicitante fizic și psihic”, se spune într-un comunicat al sindicaliștilor de la Guvern.

Angajații de la Guvern susțin că proiectul privind reducerea sporurilor este un „dispreț față de munca lor”.

„În timp ce se invocă „reforma statului”, Guvernul mărește schema politică de la vârful puterii: vicepremieri în plus, fiecare cu 4–6 consilieri, cu câte trei secretari de stat per cabinet, fiecare cu alți consilieri, plus șoferi, autoturisme, birouri, fonduri de protocol etc. Este o distribuire cinică a resurselor: reduceri pentru cei care muncesc, privilegii pentru cei care conduc. Aceasta nu este reformă; este dispreț față de munca noastră”, susțin aceștia.

Blocul Național Sindical a solicitat, vineri, în cadrul ședinței Consiliului Economic și Social, amânarea discutării proiectului de Ordonanță de Urgență, privind personalul plătit din fonduri publice. Motivul este nerespectarea prevederilor legale privind transparența decizională.

„Este inadmisibil ca un astfel de proiect de OUG să ne fie transmis ieri, 26 iunie, la ora 14:00, iar astăzi, în mai puțin de 24 de ore, să ni se ceară să avem un punct de vedere pentru avizarea lui”, a transmis BNS.

Te-ar mai putea interesa și: Studenții protestează pe fondul modului de calcul al burselor: „Va conduce la limitarea accesului echitabil la educaţie”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Tensiuni în jurul Guvernului Veștea: PSD vede șanse de învestire, PNL avertizează asupra unui „dezastru politic”, iar UDMR refuză participarea
Tensiuni în jurul Guvernului Veștea: PSD vede șanse de învestire, PNL avertizează asupra unui „dezastru ...
ONU avertizează: 2,4 milioane de refugiați vor avea nevoie de relocare în 2027, dar tot mai puține state acceptă să îi primească
ONU avertizează: 2,4 milioane de refugiați vor avea nevoie de relocare în 2027, dar tot mai puține ...
Președintele Nicușor Dan trimite la reexaminare legea minelor. Modificările din Cameră ar încălca principiul bicameralismului
Președintele Nicușor Dan trimite la reexaminare legea minelor. Modificările din Cameră ar încălca ...
Vladimir Putin convoacă alegeri legislative în Rusia pentru 20 septembrie
Vladimir Putin convoacă alegeri legislative în Rusia pentru 20 septembrie
Parlamentul European limitează denumirile pentru produsele vegetale: „Friptură” și „bacon” rămân doar pentru carne
Parlamentul European limitează denumirile pentru produsele vegetale: „Friptură” și „bacon” ...
Yum Brands vinde Pizza Hut către LongRange Capital și Yum China într-o tranzacție totală de 2,7 miliarde de dolari
Yum Brands vinde Pizza Hut către LongRange Capital și Yum China într-o tranzacție totală de 2,7 ...
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea privind reformarea finanțării și controlului centrelor sociale. Licențiere obligatorie și verificări mai stricte pentru beneficiarii de sprijin
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea privind reformarea finanțării și controlului centrelor ...
Alertă ANSVSA: Lidl retrage de la vânzare hrană pentru pisici după descoperirea unor fibre de plastic în produs
Alertă ANSVSA: Lidl retrage de la vânzare hrană pentru pisici după descoperirea unor fibre de plastic ...
Parlamentul European aprobă noul acord comercial UE-SUA. Taxe vamale eliminate pentru produsele industriale americane
Parlamentul European aprobă noul acord comercial UE-SUA. Taxe vamale eliminate pentru produsele industriale ...
PSD ia în calcul varianta Sorin Grindeanu premier, dacă Adrian Veștea nu obține majoritatea necesară în Parlament
PSD ia în calcul varianta Sorin Grindeanu premier, dacă Adrian Veștea nu obține majoritatea necesară ...
Administrația Trump ia în calcul un fond de investiții de 300 de miliarde de dolari dacă Iranul respectă încetarea focului
Administrația Trump ia în calcul un fond de investiții de 300 de miliarde de dolari dacă Iranul respectă ...
Adrian Veștea vrea continuitate la Finanțe și caută sprijin pentru noul Guvern: „Vom vedea la momentul votului”
Adrian Veștea vrea continuitate la Finanțe și caută sprijin pentru noul Guvern: „Vom vedea la momentul ...
Victor Ponta: Soarta viitorului Guvern depinde de UDMR. Refacerea vechii coaliții ar fi „o bătaie de joc la adresa României”
Victor Ponta: Soarta viitorului Guvern depinde de UDMR. Refacerea vechii coaliții ar fi „o bătaie ...
UDMR nu îl susține pe Adrian Veștea și anunță că nu intră la guvernare
UDMR nu îl susține pe Adrian Veștea și anunță că nu intră la guvernare
SUA-Iran: S-a ajuns la un acord pentru încheierea războiului din Iran, iar Trump ordonă oprirea blocadei navale americane
SUA-Iran: S-a ajuns la un acord pentru încheierea războiului din Iran, iar Trump ordonă oprirea blocadei ...
BNR: Datoria externă a României a urcat cu peste 1 miliard de euro în primele patru luni din 2026, la 229,5 miliarde euro
BNR: Datoria externă a României a urcat cu peste 1 miliard de euro în primele patru luni din 2026, ...
Bursa de Valori București (BVB): Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni; rulaj de 109 milioane lei
Bursa de Valori București (BVB): Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni; rulaj de 109 ...
Liderii G7 deschid discuțiile summitului pe tema Ucrainei și a Orientului Mijlociu, cu Zelenski prezent în Franța
Liderii G7 deschid discuțiile summitului pe tema Ucrainei și a Orientului Mijlociu, cu Zelenski prezent ...