SUA susțin că operațiunea reprezintă un răspuns direct la ceea ce a calificat drept continuarea agresiunilor iraniene împotriva transportului maritim comercial, în timp ce Teheranul afirmă că loviturile americane reprezintă o încălcare a armistițiului convenit între cele două state.
SUA, prin Comandamentul Central, a anunțat că avioane de luptă americane au atacat zece obiective militare iraniene situate în apropierea Strâmtorii Ormuz. Potrivit comunicatului, au fost vizate echipamente militare, sisteme de comunicații, poziții de apărare antiaeriană și depozite de drone.
Oficialii americani susțin că Iranului i s-a oferit posibilitatea de a respecta acordul de încetare a focului, însă acesta a încălcat înțelegerea prin atacul cu dronă asupra petrolierului MT Kiku.
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) a anunțat că a lansat rachete balistice și drone asupra unor infrastructuri militare americane din Kuweit și Bahrain. Potrivit comunicatului difuzat de presa de stat iraniană, au fost vizate opt obiective considerate strategice, inclusiv baza aeriană Ali al-Salem din Kuweit și facilități ale Flotei a Cincea a SUA din Port Salman, Bahrain, informează BBC, preluat de Radio România.
IRGC susține că aceste obiective au fost distruse, însă un oficial american a declarat pentru Reuters că nu au fost raportate victime în rândul militarilor americani și nici pagube semnificative asupra instalațiilor militare americane din Orientul Mijlociu.
Atât Washingtonul, cât și Teheranul susțin că cealaltă parte este responsabilă pentru încălcarea armistițiului convenit la 17 iunie.
Memorandumul de Înțelegere, format din 14 puncte, prevedea încetarea ostilităților și angajamentul Iranului de a depune „toate eforturile” pentru asigurarea trecerii în siguranță a navelor comerciale prin Strâmtoarea Hormuz, fără perceperea de taxe, pentru o perioadă de 60 de zile.
În schimb, IRGC afirmă că Iranul deține responsabilitatea administrării navigației prin Strâmtoarea Hormuz și că navele care încalcă regulile stabilite de autoritățile iraniene vor fi tratate mai ferm decât în trecut.
Organizația militară iraniană a avertizat că orice nou atac american, indiferent de amploare, va primi „un răspuns devastator” și a transmis că încălcarea armistițiului de către Washington riscă să oprească complet implementarea memorandumului.
La rândul său, Ministerul iranian de Externe a condamnat ceea ce a numit „atacurile brutale” ale Statelor Unite, susținând că acestea demonstrează lipsa de credibilitate a angajamentelor asumate de Washington.
La scurt timp după atacurile americane, președintele Donald Trump a reacționat pe platforma Truth Social, afirmând că este „foarte posibil” ca Iranul „să nu învețe niciodată”.
Liderul american a avertizat că, dacă situația va continua să se deterioreze, Statele Unite ar putea fi obligate „să încheie militar” ceea ce au început și a adăugat că, într-un asemenea scenariu, „Republica Islamică Iran nu va mai exista”.
În urma atacurilor, autoritățile din Kuweit și Bahrain au activat sistemele de apărare antiaeriană.
Forțele Armate ale Kuweitului au anunțat că au interceptat rachete și drone considerate ostile și au cerut populației să respecte instrucțiunile autorităților. De asemenea, Ministerul de Interne din Bahrain le-a recomandat cetățenilor să se deplaseze către cele mai apropiate locuri sigure.
CENTCOM a precizat că, în pofida confruntărilor, navele comerciale continuă să tranziteze Strâmtoarea Ormuz.
Actuala escaladare survine la mai puțin de o zi după un alt schimb de lovituri între cele două state.
Statele Unite lansaseră deja atacuri asupra Iranului ca răspuns la un atac cu dronă asupra navei comerciale MV Ever Lovely, sub pavilion singaporez, produs la 25 iunie.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2026/06/MV-Ever-Lovely-1024x682.jpg)
Washingtonul a calificat atunci operațiunea drept un răspuns la încălcarea armistițiului de către forțele iraniene, în timp ce Teheranul a susținut că nava utilizase o rută neautorizată prin Strâmtoarea Ormuz și că represaliile americane au încălcat acordul de încetare a focului.
Ulterior, Ministerul iranian de Externe a anunțat lansarea unor noi atacuri asupra unor obiective asociate forțelor americane și a acuzat administrația de la Washington că alimentează escaladarea conflictului.
Disputa dintre cele două state are în centru controlul Strâmtorii Ormuz, unul dintre cele mai importante culoare maritime pentru transportul mondial de petrol și gaze naturale.
Iranul a restricționat accesul în această zonă după atacurile lansate de Statele Unite și Israel asupra teritoriului iranian la sfârșitul lunii februarie. Restricțiile au contribuit la creșterea prețurilor internaționale ale petrolului și au afectat transportul altor mărfuri strategice, inclusiv al îngrășămintelor.
În ultimele zile, oficialii americani afirmaseră că negocierile cu Teheranul înregistrau progrese. Donald Trump declara miercuri că Iranul a informat Washingtonul că nu vor exista taxe de trecere, costuri suplimentare de asigurare sau alte tarife pentru navele care tranzitează Strâmtoarea Hormuz, avertizând însă că negocierile vor înceta imediat dacă aceste informații se vor dovedi false.
Statele Unite au condamnat în mod repetat orice intenție a Iranului de a percepe taxe pentru navigația prin strâmtoare, apreciind că o asemenea măsură ar încălca dreptul maritim internațional.
În paralel, oficiali iranieni și omanezi s-au întâlnit la Muscat pentru a discuta viitorul administrării navigației în zonă. Ministrul de Externe al Omanului, Badr Al-Busaidi, a declarat că ambele state susțin libera și sigura circulație a navelor fără taxe de tranzit.
Totuși, principalul negociator iranian, Mohammed Bagher Ghalibaf, a transmis că administrarea Strâmtorii Ormuz „nu va mai reveni niciodată la situația de dinaintea războiului”, semnalând că regimul de control al acestei rute maritime strategice ar putea fi modificat permanent.