Centrala uitată a Revoluției Române, pe cale să renască. Propunerea Ministerului Energiei care surprinde România
Centrala de la Fântânele, cândva una dintre cele mai mari din România, a fost demolată parțial după căderea regimului comunist. Recent, Ministerul Energiei a propus revitalizarea acesteia prin construirea unei noi centrale pe gaze, care să contribuie la tranziția energetică a țării până în 2030.