- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

Alexandru Nazare: România trece de la creștere bazată pe consum la competitivitate și productivitate

03 Mar, 13:30 • Bugiu ⁠Ana Maria
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a explicat că actuala situație economică nu reprezintă o criză, ci efectul unei tranziții deliberate către un model durabil de creștere, axat pe investiții, reforme structurale și maximizarea productivității, pentru a reduce dezechilibrele și a crește reziliența economiei.
Alexandru Nazare: România trece de la creștere bazată pe consum la competitivitate și productivitate

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a explicat marți, în cadrul dezbaterii „România: creștere economică bazată pe competitivitate”, organizată de Guvern împreună cu Grupul Băncii Mondiale, că situația economică actuală a României nu reprezintă o criză, ci rezultatul unei schimbări deliberate de paradigmă în modelul de creștere al țării, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, participă la reuniunea ECOFIN de la Bruxelles

Alexandru Nazare: România trece de la creștere bazată pe consum la competitivitate și productivitate

Potrivit acestuia, modelul bazat pe consum, alimentat de deficite fiscale tot mai mari, a creat o iluzie a prosperității, dar a erodat fundamentele economice. „Am ales să corectăm această direcție, iar corecția inevitabil vine cu costuri de tranziție. Creșterea economică nu mai poate fi cumpărată cu deficit, ci trebuie câștigată prin productivitate”, a subliniat Nazare.

Ministrul a accentuat necesitatea unei schimbări strategice de la un model de convergență la unul bazat pe competitivitate și reziliență economică. În ultimele două decenii, România a înregistrat progrese remarcabile în convergența veniturilor datorate integrării europene, dar aceste evoluții au fost însoțite de dezechilibre macroeconomice și disparități regionale vizibile, potrivit rapoartelor Băncii Mondiale

Referindu-se la consolidarea fiscală, ministrul a evidențiat că eforturile implementate în 2025–2026 sunt „poate cele mai ambițioase din istoria post-aderării României”. La sfârșitul anului 2025, deficitul bugetar cash a scăzut la 7,7% din PIB, sub ținta de 8,4%, iar ajustarea în termeni primari a fost de aproximativ 1,6 puncte procentuale față de 2024. Cheltuielile de personal au fost reduse cu 0,6% din PIB, fără a afecta investițiile publice. Nazare a precizat că reducerea suplimentară a deficitului până la aproximativ 6,2% din PIB până la sfârșitul anului este realizabilă, urmând o traiectorie clară sub 3% pe termen mediu, iar Comisia Europeană și agențiile de rating au recunoscut credibilitatea acestei abordări.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească pe scena globală
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească ...
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de la Moscova
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de ...
Nicuşor Dan: Îmi mențin poziția privind desemnarea premierului; suspendarea mea nu este un scenariu serios
Nicuşor Dan: Îmi mențin poziția privind desemnarea premierului; suspendarea mea nu este un scenariu ...
Nicuşor Dan: Dacă Guvernul cade, consultările vor avea loc „foarte repede”. România își menține direcția pro-occidentală
Nicuşor Dan: Dacă Guvernul cade, consultările vor avea loc „foarte repede”. România își menține ...
Nicuşor Dan: România este „extrem de bine” poziţionată pe programul SAFE. Pentru PNRR sunt 10–12 legi de adoptat până la 31 august, cu consens politic
Nicuşor Dan: România este „extrem de bine” poziţionată pe programul SAFE. Pentru PNRR sunt 10–12 ...
Regele Charles a glumit pe seama lui Trump în timpul dineului de stat – „Dacă nu eram noi, vorbeați franțuzește”
Regele Charles a glumit pe seama lui Trump în timpul dineului de stat – „Dacă nu eram noi, ...
PSD și-a retras toți reprezentanții din funcțiile politice guvernamentale
PSD și-a retras toți reprezentanții din funcțiile politice guvernamentale
INS: Comerțul cu ridicata a scăzut cu 1,6% în primele două luni din 2026
INS: Comerțul cu ridicata a scăzut cu 1,6% în primele două luni din 2026
Nicușor Dan participă miercuri, în Croația, la sesiunea specială a Forumului de Afaceri organizat în cadrul Inițiativei celor Trei Mări
Nicușor Dan participă miercuri, în Croația, la sesiunea specială a Forumului de Afaceri organizat ...
Atacuri cu drone în sudul Ucrainei, lângă granița României; alertă RO-ALERT în Tulcea
Atacuri cu drone în sudul Ucrainei, lângă granița României; alertă RO-ALERT în Tulcea
Moţiunea de cenzură – dezbătută şi votată, marţi, 5 mai, în Parlament
Moţiunea de cenzură – dezbătută şi votată, marţi, 5 mai, în Parlament