- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Bolojan a precizat că, până la început de martie, România ar urma să afle soarta banilor din PNRR pentru pensiile magistraților

18 Feb, 19:46 • Daniela Oancea
Ilie Bolojan a anunțat miercuri că, odată ce Legea pensiilor magistraților va fi promulgată și publicată în Monitorul Oficial, Guvernul va relua discuțiile cu Comisia Europeană pentru a evita pierderea celor 230 de milioane de euro din PNRR aferente acestui jalon.
Bolojan a precizat că, până la început de martie, România ar urma să afle soarta banilor din PNRR pentru pensiile magistraților

Bolojan a transmis într-o intervenție telefonică la Digi 24, după decizia CCR în privința Legii pensiilor magistraților, că „proiectul de lege ar trebui promulgat”.

În condițiile în care proiectul va deveni lege, „primul lucru pe care-l vom face este să continuăm dialogul cu reprezentanții Comisiei Europene, în așa fel încât să încercăm să nu pierdem cei 230 de milioane de euro, care au fost reținuți din granturile pe care România trebuia să le primească din fondurile europene.”

„Asta, pentru că aveam un termen de îndeplinire a acestui jalon, la sfârșitul lunii noiembrie anul trecut, dar, datorită amânărilor care au fost făcute, datorită primei decizii a Curții, așa cum știm, suntem în situația în care am depășit acest termen”, a afirmat Ilie Bolojan în intervenția telefonică la Digi 24.

Ilie Bolojan a subliniat că Guvernul va depune toate eforturile necesare pentru a recupera această sumă, care reprezintă investiții serioase pentru România.

Bolojan a declarat că, până la sfârșitul lunii februarie sau începutul lunii martie, România ar urma să primească clarificări privind soarta celor 230 de milioane de euro din PNRR aferente jalonului pentru pensiile magistraților.

„Acest lucru ar trebui să se întâmple, probabil, în două-trei săptămâni după ce ar apărea legea în Monitorul Oficial, deci estimez că pe finalul lunii februarie – începutul lunii martie, anul acesta”, a spus el.

Citește și: CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Alte articole
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească pe scena globală
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească ...
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de la Moscova
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de ...
Nicuşor Dan: Îmi mențin poziția privind desemnarea premierului; suspendarea mea nu este un scenariu serios
Nicuşor Dan: Îmi mențin poziția privind desemnarea premierului; suspendarea mea nu este un scenariu ...
Nicuşor Dan: Dacă Guvernul cade, consultările vor avea loc „foarte repede”. România își menține direcția pro-occidentală
Nicuşor Dan: Dacă Guvernul cade, consultările vor avea loc „foarte repede”. România își menține ...
Nicuşor Dan: România este „extrem de bine” poziţionată pe programul SAFE. Pentru PNRR sunt 10–12 legi de adoptat până la 31 august, cu consens politic
Nicuşor Dan: România este „extrem de bine” poziţionată pe programul SAFE. Pentru PNRR sunt 10–12 ...
Regele Charles a glumit pe seama lui Trump în timpul dineului de stat – „Dacă nu eram noi, vorbeați franțuzește”
Regele Charles a glumit pe seama lui Trump în timpul dineului de stat – „Dacă nu eram noi, ...
PSD și-a retras toți reprezentanții din funcțiile politice guvernamentale
PSD și-a retras toți reprezentanții din funcțiile politice guvernamentale
INS: Comerțul cu ridicata a scăzut cu 1,6% în primele două luni din 2026
INS: Comerțul cu ridicata a scăzut cu 1,6% în primele două luni din 2026
Nicușor Dan participă miercuri, în Croația, la sesiunea specială a Forumului de Afaceri organizat în cadrul Inițiativei celor Trei Mări
Nicușor Dan participă miercuri, în Croația, la sesiunea specială a Forumului de Afaceri organizat ...
Atacuri cu drone în sudul Ucrainei, lângă granița României; alertă RO-ALERT în Tulcea
Atacuri cu drone în sudul Ucrainei, lângă granița României; alertă RO-ALERT în Tulcea