Ministerul Justiţiei va susţine un prag de 9.000 de lei pentru abuzul în serviciu. Legea a ajuns spre adoptare la Camera Deputaţilor
Ministerul Justiţiei a anunţat că „nu există nicio referinţă concretă” în deciziile Curţii Constituţionale a României sau în avizele Comisiei de la Veneţia cu privire la valoarea economică sau financiară a unui prag valoric pentru infracţiunea de abuz în serviciu şi anunţă că va susţine adoptarea de către Camera Deputaţilor a unui prag de 9.000 de lei. Legea a trecut deja de Senat, acolo unde s-a stablit un prag de 250.000 de lei.